Víte vše o kolonoskopii?

Jedná se o endoskopické vyšetření celého tlustého střeva až ke konci tenkého střeva. Endoskopické vyšetření umožňuje lékaři prohlédnout střevní sliznici.

Endoskop, v tomto případě kolonoskop, je flexibilní ohebný přístroj skládající se z hadice, optických vláken, která přivádějí obraz do procesoru, a obrazovky, dále pak osvětlení, optiky a řady dalších přídatných malých nástrojů.

Účel kolonoskopie

DIAGNOSTICKÝ - kvalitní vyšetření vzhledu sliznice tlustého střeva a stanovení diagnózy (zánět, vředy, polypy, svalové spasmy, karcinom, krvácení).

TERAPUTICKÝ - přes endoskop lze pomocí přídatných nástrojů provádět i různé výkony, jako např. odstranění polypů, provedení biopsie za účelem vyšetření sliznice tlustého střeva či případného stavění krvácení.

Kdo je na kolonoskopii odeslán:

 • klienti u kterých se vyskytují zdravotní potíže se zažíváním, bolestmi břicha, při projevech krvácení ze zažívacího traktu a pokud je ve stolici přítomný hlen

Kolonoskopii nesmí podstoupit:

 • těhotné ženy
 • lidé, kteří v nedávné době absolvovali nějakou z operací na tlustém střevě
 • lidé s těžkým onemocněním srdce

Průběh kolonoskopie

Tento vyšetřovací výkon provádí vždy lékař. Klient je položen do polohy na levém boku, kdy se konečníkem zavede kolonoskop, a vyšetřuje se tlusté střevo po celé jeho délce. Aby byl tento výkon co nejméně nepříjemný, aplikují se vyšetřovanému léky na zklidnění ve formě sedativ a léky tlumící bolest. Klient je při výkonu v kontaktu s personálem. Celková doba vyšetření je asi 15 - 30 minut. Po vyšetření by měl klient být ještě alespoň 30 - 60 minut v klidovém režimu. Pokud se kolonoskopie kombinovala i s léčebnou metodou, je nutné upozornit na možné komplikace. Je důležité vyšetřovaného upozornit, že po výkonu bude pod vlivem sedativ a analgetik, neměl by proto řídit automobil. Doproručuje se doprovod.

Příprava na kolonoskopii

Průběh tohoto vyšetření také závisí na kvalitě přípravy před vyšetřením. Aby mohlo být střevo dobře vyšetřitelné, je nutno ho dobře vyprázdnit. Z tohoto důvodu se doporučuje 3 dny před vyšetřením konzumovat pouze tekutou a kašovitou stravu. Den před plánovanou kolonoskopií je zdravotnickým zařízením, kde je výkon prováděn, naordinováno ještě projímadlo nebo klyzma. Klient pijící projímadlo musí počítat s tím, že celý den by měl být poblíž toalety.

Komplikace kolonoskopie:

Komplikace se vyskytují pouze zřídka. Mezi ty nejčastější však patří krvácení nebo perforace tlustého střeva.

Víte vše o kolonoskopii? patří do témat
 • vyšetření maruna 27.02.2013 10:06:23

  Mám po operaci srdce mohu jít na kolonoskopii,prosím odpovědte.

 • a mám to za sebou jaruška 13.05.2009 20:02:43

  Tak to mám úspěšně za sebou. držela jsem tři dny před vyš. bezezbytkovou dietu, a pak jsem pila Fortrans. Je to takové hódně sladké, ale není to taková hrůza, jak mnozí tvrdí. No a pak mě uspali a probudila jsem se až na dospáváku. Doktor říkal, že je dobře, že mě uspali. Hubení lidé mají střeva hodně namáčklé a samý ohyb, a tak by to bylo více nepříjemné.Nakonec tam mám slabý zánět, takže se mi moc ulevilo. Proto doporučuji, nechte se uspat, probudíte se a nic Vám není. Akorát máte trošku nafouklé bříško. držím všem pěsti

  • Re: a mám to za sebou Sonia 17.07.2009 11:45:30

   Dobrý den, mohu ze zeptat kde Vám vyšetřovali ? Také mě to čeká a také bych chtěla uspat . Děkuji za odpověď Sónia

   • Re: Re: a mám to za sebou Lída 05.09.2012 10:59:39

    Na vyšetření jsem byla včera ve Vinohradské nemocnici. Strašně jsem se toho bála, ale nejhorší na tom všem asi bylo pití těch 4L Fortransu. V nemocnici byli všichni hrozně fajn a ohleduplní. Dostala jsem látku do žíly a za vteřinu jsem byla omámená. Chvílemi jsem cítila takovou tlumenou bolest, pak jsem se probudila, a myslela si, že se mi to všechno zdálo.

 • strach jaruška 06.05.2009 15:21:44

  Toto vyšetření mě čeká v příštím týdnu. Moc se bojím,hlavně toho výsledku. Domluvila jsem se na celkové anestezii, tak to snad prospím.Napíšu Vám v příštím týdnu své pocity.


Kolonoskopie patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Kolonoskopie

 • Josef Kozák 20.04.2016 04:04 Bricho

  Dobrý den,byl jsem na kolonoskopickém vyšetření tlustého střeva.Závěr zní: rozsáhá LST nonG leze (…

 • Jari 27.06.2016 12:06 Bricho

  Vhodné produkty: Vnitřní použití – Ústní voda Dr.Nona pít ráno nalačno (2 čajové lžičky neředěného…

 • 13.12.2010 00:12 herpes virus a myelitida

  trpím chronickou serosní myelitidou zřejme zpusobenou virem hespes typu II který se mi ussadil…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku